Vlastiboř - DSO Soběslavsko

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Vlastiboř

Obec Vlastiboř se nachází asi 6 km západně od Soběslavi a skládá se z tří samostatných obcí - Vlastiboře, Záluží a Svinek.
Vlastiboř spadá do oblasti Soběslavských Blat, pro kterou je typická architektura tzv. Selského baroka.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1354. Obec, jak říká pověst, založil vladyka Vlastibor z kmene slovanů - Doudlebů. Obec byla rozdělena potokem, větší část koupili roku 1354 Rožmberkové od Oldřicha z Hradu, menší část vlastnil Louňovický klášter. I tu koupili Rožmberkové roku 1584 a celou obec Vlastiboř pak roku 1594 koupilo město Soběslav.
Většina staveb dochovaných ve Vlastiboři pochází převážně z 2. poloviny 19. století,  ojediněle se však dochovaly i stavby náležející ke starší dřevěné vrstvě zástavby, zastoupené roubenými stodolami přímo u zemědělských usedlostí.
Štítová průčelí dochovaných staveb jsou zdobena mimořádně náročnou štukovou výzdobou, využívající i iluzivního dekoru (např. ve formě slepých vrat apod.) Ve Vlastiboři působil  známý stavitel a zdejší rodák Martin Paták (1820 - 1889), který se podílel na výzdobě řady místních staveb i blatských statků v okolních obcích. Za jeho největší dílo je považováno stavení čp. 34, které je typické falešnými štukovanými vraty.
Další známou dochovanou památkou ve Vlastiboři je kaple z roku 1893 s pseudogotickým vnitřním zařízením a barokní zvonička ve Svinkách, k níž byla v 19. století přistavěna kovárna.  
V roce 1995 byla Vlastiboř vyhlášena vesnickou památkovou rezervací.

www.obecvlastibor.cz                                  odkaz na GOOGLE MAPS

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist