Myslkovice - DSO Soběslavsko

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Myslkovice

Obec Myslkovice se nachází pět kilometrů severně od Soběslavi. Podle staré legendy byly Myslkovice osídleny již v 9. století kmenem, který vedl stařešina Myslek. Od něho pochází údajně i jméno obce.
První písemná zmínka o Myslkovicích se datuje v roce 1367, panství tehdy patřilo Oldřichovi a Jenišovi z Roudné, v roce 1415 se pak jeho majitelem stal rytíř Boček. Od dob Dvořeckých z Olbramovic, kteří ves s tvrzí vlastnili do roku 1613, se myslkovické panství rozlohou neměnilo. V letech 1666 až 1703 byla stará tvrz přestavěna na zámek. Myslkovice koupil v roce 1877 hrabě Wratislav z Mitrovic na Dírné a obec poprvé za 600 let přestala být sídlem vrchnosti. V roce 1948 byl majetek rodu zestátněn a po roce 1989 opět postupně vrácen, včetně zámku. Obec v roce 2006 zámek od p. Wratislava odkoupila a postupně jej opravuje.
Po zámku je v obci nejvýstavnější budovou jednopatrový dům lihovarníka Fischla, který stojí hned vedle zbytku lihovaru u Dolejšího rybníka. Lihovar s obytným domem postavil Žid Zikmund Doschl po roce 1800. Lihovar prosperoval a zaměstnával mnoho lidí z řad Židů i místních sedláků, kteří líh údajně vozili až do slunné Itálie, do Verony.
První písemná zmínka o Židech v Myslkovicích je z roku 1706, kdy se uvádí, že zde již žili před rokem 1650 - nejprve pár rodin, ale později Židé tvořili téměř polovinu obyvatel vsi. Většina židovských domků je v přestavbách zachována dodnes a západní části vsi se říká „Židovna“. Po Židech zůstal v obci židovský hřbitov, který byl založen před rokem 1750. Najdete ho asi 600 m severovýchodně od zámku. Na tomto hřbitově jsou barokní a klasicistní náhrobky.


www.myslkovice.cz                                   odkaz na GOOGLE MAPS

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist