Mezná - DSO Soběslavsko

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Mezná

Obec Mezná leží východně od města Soběslav, obklopená lesy a množstvím rybníků. Patří mezi starší obce regionu Táborsko. Obec Mezná, dříve Mezný, se rozprostírá v mělkém údolí, mírně se sklánějícím od jihovýchodu k severozápadu. Jméno Mezná, kdysi dávno Mezný, vzniklo patrně od slova mez, takže pravděpodobně označovalo ves, založenou na hranici-mezi. V nejstarší části obce nachází se obstojně dochované středověké tvrziště, což je jedna z nejvýznamnějších památek svého druhu na Táborsku. Obec zhruba v její polovině protíná silnice vedoucí od Soběslavi směrem na Dírnou a dále na Jindřichův Hradec. Od května  do září zde potkáte desítky projíždějících cyklistů - nedaleko odtud se totiž nachází jeden z nejznámějších zámků v Jižních Čechách Červená Lhota.
Před 1. světovou válkou a v období první republiky žilo v naší obci okolo 250 obyvatel, nyní se počet trvale hlášených pobybuje od 100 do 120 obyvatel. Obrovskou tradici mělo mezenské divadlo, což dokládají zmínky v obecní kronice již z počátku 20. století. Největší úspěchy slavili místní ochotníci po 2. světové válce, kdy se dokonce probojovali do republikového finále Přehlídky vesnických a zemědělských divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou.
Úctyhodným datem založení se pyšní také místní hasiči. Sbor dobrovolných hasičů Mezná byl založen v roce 1925. V posledních letech došlo k omlazení vedení sboru a také k náboru nových členů. V roce 2010 se místní dobrovolní hasiči zúčastnili po dlouhých pětadvaceti letech hasičské soutěže (v sousedním Přehořově), v roce 2015 místní sbor oslavil 90 let od svého založení.
SDH není jediným oficiálním spolkem v obci. V letech 2002-2015 zde několik sportovních nadšenců, za podpory OÚ, postupně vybudovalo krásný sportovní stánek, na němž jsou pravidelně pořádány turnaje v nohejbalu, malé kopané, florbalová utkání mládeže  a dospělých, dětské sportovní dny. Do Mezné se každoročně sjíždějí sportovci z nejrůznějších koutů našeho kraje. Nohejbalisté SK Rapid Mezná 02 již léta sklízejí úspěchy také na hřištích soupeřů a vzorně reprezentují svou obec. Od roku 2014 se muži SK Rapid 02 pravidelně zúčastňují oficiální soutěže Českého nohejbalového svazu - okresního přeboru družstev. Na sklonku roku 2014 místní klub také vstoupil do Okresního sdružení České unie sportu.
V závěru roku 2014 založilo několik místních občanů další oficiální spolek – „Pro lepší život v Mezné“. Účelem a hlavní činností sdružení je snaha o aktivní zapojování občanů a občanských iniciativ do správy obce a ochrana přírody a krajiny.
V Mezné žije několik zapálených včelařů, je zde mnoho dobrých lidí, kteří svou obec milují   a jsou pyšni na ni i na své předky...


www.obecmezna.cz                       www.obecmezna.cz/kronika                     www.obecmezna.cz/sport                          odkaz na GOOGLE MAPS
  

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist