Hlavatce - DSO Soběslavsko

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Hlavatce

Obec Hlavatce se nachází asi 8 kilometrů severozápadně od Soběslavi a pod působnost její místní samosprávy spadají také obce Debrník a Vyhnanice.
První písemná zmínka o obci Hlavatce je z roku 1250. Ve 14. století zde bylo vladycké sídlo a roku 1354 jsou v archivních materiálech uváděni jako patroni zdejšího kostela bratří Adam, Filip, Bernard, Bohuněk a Oldřich z Hlavatec. Vladyka Ctibor z Hlavatec dostal příjmení „Roubík“ a jeho potomci užívali tohoto jména až do vymření rodu roku 1530. S vymřením rodu Roubíků byla ves rozdělena na dvě části, které pak přešly do vlastnictví Petra Voka z Rožmberka.
Dominantou obce je raně gotický kostel sv. Ondřeje. V současné době má kostel 23,5 m vysokou věž, která je jehlancovitého tvaru a je pobitá měděným plechem. Původní kostelní věž měla dvě báně. Do věže udeřil podle záznamů v roce 1807 blesk, ale nezpůsobil větší škody. V roce 1882 však blesk udeřil do věže podruhé a tehdy věž zapálil a shořela její hořejší báň. Věž pak již do původní podoby obnovena nebyla a byla postavena nová, současné podoby.
V obci je dále několik typických jihočeských selských uzavřených usedlostí s bohatě členěnými štíty z 19. století.
Vyhnanice leží na mírném návrší na okraji Černické obory 9 km od města Bechyně. Nejnápadnější stavbou Vyhnanic je bývalý velkostatek. Historické zprávy o Vyhnanicích jsou dosti kusé, týkají se spíše jejich držitelů, kteří bývali úředníky jiných okolních velmožů.Ve Vyhnanicích žije 62 občanů.
Debrník je malá vesnice nacházející  se asi 2,5 km na jihovýchod od Hlavatec. Je zde evidováno 49 adres. Trvale zde žije 46 obyvatel. Debrník se nachází v oblasti Soběslavských Blat, pro kterou je typická architektura tzv. Selského baroka. V roce 1994 byl vyhlášen vesnickou památkovou zónou.


www.hlavatce.cz                                 odkaz na GOOGLE MAPS

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist